
LS 2025 Kongsberg – mange skudd er fyrt av nå.

Det er tett program på LS, mye vi vil ha med oss, og så vil vi jo få med oss litt av Kongsberg når vi er her.
Heldige meg fikk spesialguiding Åsen rundt med start og slutt fra skyttercampen vår: For et flott turområde de har her. Og så mye historie som finnes i bakker og lier her. Bildet over viser “kongestempler” i en fjellvegg like ovenfor skyttercampen. Den første meislet inn i 1624 da byen ble etablert. Senere har alle norske konger som har besøkt Kongsberg, fått sitt emblem her.
Beckerkjøkkenet ble etablert på den tiden man ikke pleide å gå tur. En finere familie fikk allikevel etablert et utekjøkken ved et utsiktspunkt der hele byen synes, bare ikke da vi var der, da var tåka tett. Bordet brukes mye til friluftsraster i dag.
På denne turen så vi spor av gamle tufter, dyregjerder av stein, Birger Ruds treningsbakke “Persbakken” og slagghauger fra gruvedriftstiden er godt synlige rundt om.
Funkelia og området rundt er tilrettelagt for allsidig aktivitet og sånn at alle skal kunne komme seg ut. Her er heiser, sykkelstier, gode skogsveier, go-cart, disk-golf, badeplasser, grillplasser, lokaler som kan leies, god parkering … Jeg er rett og slett imponert!




Det har vært samlagsskytinger og Terje (veteran), Christian (senior) og Regine (ungdom) har bidratt fra Bjerkvik skytterlag for Ofoten skyttersamlag. Det er 4 skyttere fra samlagene på hvert av disse tre lagene.
Det er skytinger fra morgen til kveld, og vi får med oss det vi selv er involvert i, og prøver å få med det som laget og samlaget er med på, men vi rekker ikke alt. Datatrafikken er stor når vi følger resultater og web-tv i tillegg 🙂

En veldig koselig runde i grovfeltløypa når det var Marinas tur. Heiagjengen på plass, været snilt nesten hele løypa, John Eivind og Erik fra Sulis et par lag foran og Espen fra Ramsund i samme lag. Marina skjøt relativt godt treningsmangel tatt i betraktning, og det blir premier til premieskapet. Grovfelt er så mye mer enn å være rask på avtrekkeren. Det er mye å huske på, mange rutiner som skal sitte, mange hensyn å ta underveis, og en av disse, en avstandsknepping, glapp og ødela et felthold for Marina. Har skjedd før, mange har erfart den blemma, og det vil nok skje igjen, selv ringreven i vogna her hadde en sånn glipp i år.
Fint å se Marina kose seg med krutt på kinnene igjen.


I år var det rundt 200 militære skyttere. Her har Forsvaret en jobb å gjøre med å rekruttere flere fra egne rekker – en god mulighet til å motivere til skarpskyttertrening. Og det rekrutterer nok noen i Det Frivillige Skyttervesen over i grønt. Forsvarssjefen går foran som et godt eksempel når han deltar på de militære øvelsene sammen med kollegaer fra ulike avdelinger fra hele landet.
Terje har hatt flere tidlige morgenskytinger, blant annet skytingene for det militære NM, en del av Landsskytterstevnet. Med hurtigstart på grovfeltløypa, stang og felthurtig-øvelsene, kunne vi fra skyttercampen her i Funkelia se at Bengt skjøt seg til en god posisjon på stang, og Terje på felthurtig, før de vandret videre ut på minne og hold. I den militære konkurransen er det plasseringsnummeret du får på stang + felt + bane sammenlagt som avgjør hvem som kommer til finale. Etter feltdagen, lå både Bengt og Terje godt an. Men lista kan rokkeres helt avhengig av hva som skjer på baneskytingen.

Jeg fulgte mil.bane fra vogna. Kraftige vindkast kommer med ujevne mellomrom her, og jeg måtte sjekke at forteltet står, det rusket godt i vogna. Vi har bardunert godt, og det har stått i mot. Men på skjermen registrerer jeg kastene og leser 8-ere på visningene. Det ble ikke finaleplass på Terje i denne sammenlagtpotten, passe irritert på seg selv da han følte deg gikk bedre enn skjermen avslørte. Men han er med blant de 8 som skyter felthurtigfinale torsdag, det er jo gøy og godt plaster på såret, gratulerer Gubbeluren!
Og gratulerer til Bengt som skyter militær stangfinale torsdag.
Regine, skytterlagets ER-representant her på LS skjøt felt i vind. Kneppeerfaring en fordel her, og det gikk bare godt med Regine på finfelten, det blir finaleplass. Gratulerer Regine!

Kongeskytinga:
Kongeskytinga så vi sammen med Marina og Oles familie på arenaen. Man kan se vel så godt hjemme fra skjerm hvor en kan sjonglere med flere mobiler og pc-er. Men det er på arenaen man får stemninga og kjenner LS-pulsen også utenfor standplass. Vi la igjen flere timer på plassen, og ganske mange kroner 🙂 Koselig kveld.






Gratulerer til Rasmus Løberg som årets skytterkonge!
Finaler som gjenstår:
- Bengt skyter finale i militær stang. Torsdag kl 11:30 starter de.
- Terje skyter finale i militær felthurtig. Torsdag kl 13 starter de.
- Regine, lagets ER-deltaker skjøt stødig på finfelten og skyter finfeltfinale fredag kl 9:45.
- Atalie som skyter for Vaagakallen, har skutt seg til finaleplass i grovfelt fredag kl 13, så det blir spenning helt til LS-avsluttes her.
Resultater våre, til nå:
| Skytter | Bane | Felt – minne | Stang | Felthurtig |
| Regine (R) | 245 | 30/18 – 55 | – | – |
| Marina (3) | 230 | 24/10 – 55 | 13 | 13,33 |
| John Eivind (3) | 228 | 26/9 – 54 | 19 | 17,90 |
| Christian (5) | 236 | 28/15 – 56 | 18 | 22,11 |
| Karin (1) | 233 | 22/6 – 48 | 9 | 32,01 |
| Terje (V55) | 241 | 28/14 – 56 | 15 | 12,05 |
| Camilla (5) | 237 | 29/10 – 55 | 14 | 14,42 |
| Atalie (5) | 238 | 29/17 – 57 | 12 | – |
| Terje mil. | 228? | 27/10 – 49 | 27 | 7,52 |
| John Eivind mil. | 226 | 19/4 – 45 | 25 | 10,55 |
| Christian mil. | 191 | 20/19 – 45 | 21 | 99,99 |
| Camilla mil. | 223 | 23/9 – 40 | 23 | 16,24 |
Nå skal vi få med oss stang,- og felthurtigfinalene på torsdag, og feltfinaler på fredag. Så er det over for denne gang. Et siste innlegg publiseres på hjemvegen.
MELLEM linjene
Brenn ikkje inne med nåkka!